W niedzielę, 7 września w miejscowości Blizna miały miejsce uroczystości związane z odsłonięciem i poświęceniem obelisku upamiętniającego poległych w operacjach wywiadowczych uwieńczonych zdobyciem bezcennych informacji o broni odwetowej V1 i V2.

Podczas tego wydarzenia nie zabrakło między innymi przedstawicieli: Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz szeregu innych związków i stowarzyszeń kombatanckich, reprezentacji wojskowych jak i władz samorządowych czy mieszkańców Blizny i Gminy Ostrów

Niedzielne wydarzenia w Bliźnie rozpoczęła polowa msza święta, której przewodniczył ks. Kazimierz Talarek. Homilia przywołała wydarzenie sprzed lat jakie rozegrały się na terenie Blizny  i w jej okolicach, mówiła też o tym jak ważna jest Ojczyzna i ludzie, którzy poświęcają dla niej życie i zdrowie. Po mszy św. nastąpiło poświęcenie pomnika i druga część uroczystości, której dowódcą był major Leszek Bąk. Po przywitaniu gości miały miejsca przemówienia. Piotr Cielec, wójt Gminy Ostrów przedstawił genezę powstania pomnika, a w imieniu kombatantów głos zabrał kpt. Andrzej Żylicz, prezes ropczyckiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Nie zabrakło również wystąpienia Krystyny Skowrońskiej, poseł na Sejm RP, przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej i przedstawiciela Zespołu Szkół im. Bohaterów akcji V2 w Sarnakach. Po przemówieniach nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej, którego dokonali kpt. Aleksander Szymański, prezes Zarządu Okręgu Podkarpackiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w asyście kpt. Andrzeja Żylicza, prezesa ropczyckiego koła Światowego Związku Żołnierzy AK i por. Izabeli Podhalańskiej, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK – Środowisko 5 Pułku Strzelców Konnych AK w Dębicy. Ku pamięci Apel Poległych odczytał kpt. Zbigniew Moszyński. W hołdzie bohaterom oddana została również salwa honorowa przez Wojskową Asystę Honorową wystawioną przez 14 dywizjon artylerii samobieżnej w Jarosławiu.
 
Uroczystości zakończyły się złożeniem kwiatów między innymi przez przedstawicieli: wojska, kombatantów, władz gminnych i mieszkańców, sejmu, senatu, województwa podkarpackiego, IPN, rodziny pułkownika Aleksandra Rusina ps. „Rusal”, Komendy Związku Strzeleckiego „Strzelec”, policji, leśników, dyrektorów szkół i przedszkoli oraz zaprzyjaźnionych: Aeroklubu Mieleckiego czy ZS im. Bohaterów Akcji V2 w Sarnakach i Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Rusal”.
 
Pomnik stanął w sąsiedztwie Parku Historycznego Blizna z inicjatywy władz Gminy Ostrów i mieszkańców Blizny i przy pełnej aprobacie i współudziale finansowym Rady Ochrony Walk i Męczeństwa, której przewodniczy Władysław Bartoszewski.


Patronat nad uroczystością odsłonięcia obelisku objęli: Marszałek Województwa Podkarpackiego i Wojewoda Podkarpacki.