VIII Piknik Militarny w Bliźnie, który odbył się 6 sierpnia 2017 przy Parku Historycznym Blizna to już historia... Kilka tysięcy zwiedzających mogło zobaczyć m.in. inscenizacje historyczną "Wrzesień 39", sprzęt wojskowy, dioramy historyczne czy różnego rodzaju militaria.

Stało się już niemal tradycją, że w pierwszą niedziele sierpnia wszystkie drogi prowadzą do Blizny, gdzie odbywa się spotkanie wszystkich miłośników militariów i historii. Podobnie było również w tym roku i o godz. 15 odbyło się oficjalnie rozpoczęcie pikniku zainicjowane przez p.o. Wójta Gminy Ostrów Grzegorza Ożóg, który wspólnie z dyrektorem GCKiS w Kamionce Przemysławem Łagowskim oraz Sołtysem i Radnym Gminy Ostrów - Wiesławem Jeleniem przywitał wszystkich gości i zaprosił do udziału w pikniku.

Na początek odbył się II Powiatowy Festiwal Piosenki Żołnierskiej i Partyzanckiej a klimat tych śpiewanych patriotycznych piosenek z pewnością umilał czas przy oglądaniu różnego rodzaju militariów i sprzętu wojskowego. Punktualnie o godz. 17 rozpoczęła się inscenizacja historyczna, która przyciąga wszystkich gości na pobliską polanę, gdzie w tym roku zaprezentowano bitwę "Wrzesień 1939". Zabytkowe pojazdy wraz z żołnierzami na polu walki i otaczającymi ich potężnymi wybuchami pirotechnicznymi pozwalały widzom przenieść się o kilkadziesiąt lat i poczuć się jak podczas prawdziwej bitwy w czasie II wojny światowej.

Bez wątpienia co roku odwiedzających piknik jak i pobliski Park Historycznych Blizna przybywa jednak mimo dość niepewnej pogody liczba odwiedzających w tym roku była rekordowa. Dziękujemy z tego miejsca wszystkim, którzy pomogli w organizacji pikniku i wszystkich odwiedzających zapraszamy za rok!

Mateusz Surman