Nadrzędnym celem powstania Parku Historycznego Blizna jest podkreślenie roli miejscowości Blizna jaką odegrała podczas II wojny światowej. Teraz, po kilku latach od oficjalnego otwarcia  Parku widać, że miejsce to cieszy się niegasnącą popularnością i to nie tylko w sezonie letnim. Miejsce to jest często odwiedzane nie tylko przez całe rodziny, ale również przez m.in. wycieczki szkolne i zagranicznych turystów, którzy na miejscu mogą poznać historię tegoż terenu. Co raz częściej powstają  nowe publikacje i materiały wideo, dzięki którym o tym historycznym miejscu co raz częściej słyszy się  nawet w ogólnopolskich mediach.

Jak możemy przeczytać na stronie internetowej Parku Historycznego Blizna, miejsce to powstało przede wszystkim dla ocalenia od zapomnienia prawdy historycznej o Bliźnie oraz ludziach, którzy uczestniczyli w wydarzeniach na tym terenie i odegrali znaczącą  rolę w historii II wojny światowej.


W tym roku minęło już cztery lata od oficjalnego otwarcia Parku Historycznego w Bliźnie. Pomimo to zainteresowanie miejscem wykazuje wciąż rosnącą tendencję. We wrześniu ogólnopolskie media obiegła informacja o wydobyciu unikalnych elementów rakiety V-2 i udostępnieniu ich zwiedzającym w Parku Historycznym Blizna. Wiadomość wzbudziła jeszcze większe zainteresowanie tematem na skalę ogólnopolską.
Do rozpowszechnienia historii Blizny przyczyniają się również różnego rodzaju publikacje, galerie zdjęć i materiały wideo wykonane na terenie Parku. Jednym z takich przykładów jest ponad 40 minutowy film, który trafił do Internetu kilka dni temu, i z którym warto się zapoznać. Na serwisie YouTube można znaleźć materiał zatytułowany "Blizna - Historia V-2, The H-Frame" przygotowany przez grupę The H-Frame, w skład której wchodzą trzy osoby: Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego - Patrick Vaughan (z pochodzenia Amerykanin), Krzysztof Jedynak (reżyseria, koordynacja projektu) i Magdalena Kwiek (kamery, światło). Oprócz tego od autorów dowiadujemy się, że do powstania filmu przyczynił się również Maciej Małozięć, który m.in. skoordynował spotkania z pułkownikiem Baszakiem – ostatnim żyjącym uczestnikiem Operacji Most III. W filmie wystąpił także opiekun Parku Historycznego w Bliźnie – Wiesław Jeleń i Justyna Wnęk z ECPiP w Pustkowie.    
Film z tego co wiemy powstał w ramach projektu publikowanego na platformie YouTube – The H-Frame. Profesor na co dzień wykłada na Instytucie Amerykanistyki i Studiów Polonijnych na Uniwersytecie Jagiellońskim i jego wykłady cieszą się niezwykłą popularnością. Jak tłumaczy Krzysztof Jedynak: "Opowiedziałem Profesorowi historie mojego regionu (red. Dębicy), a Profesor szczególnie zainteresował się tematem wydarzeń w Bliźnie i okolic. Prof. Vaughan był pod szczególnym wrażeniem heroizmu Armii Krajowej i jej działań, które według wielu historyków ocaliło Londyn przed bronią V. Ponadto, temat ten jest stosunkowo mało znany poza granicami naszego kraju i nie jest tak spopularyzowany jak np. historia związana z Enigmą. Postanowiliśmy zatem zagłębić ten temat i zrealizować nagranie."    
Jak opisują sami autorzy: "Film został podzielony na trzy rozdziały: powstanie obozu, część dotyczącą V-1 i V-2, a także część która dotyczy ruchu oporu. Ta ostatnia jest najobszerniejsza i zawiera opowieść płk. Baszaka, ostatniego uczestnika Operacji Most III, podczas której AK przekazało elementy V-2 angielskim służbom. Widz może zobaczyć też m.in. pozostałości po płycie, z której odpalano V-2, czy bunkier z którego obserwowano start latającej bomby V-1
Autorzy filmu zapowiadają, że już mają pomysł na kolejną produkcję. Tym razem chcą przedstawić internautom wyścig kosmiczny pomiędzy USA i ZSRR.  Uprzedzają iż z pewnością pojawi się w nim wątek Blizny. Warto również dodać, że materiał jest przygotowany i opublikowany w dwóch wersjach językowych co daje szanse, że wieści o wydarzeniach z Blizny dotrą również poza ocean.
Park Historyczny Blizna to bez wątpienia miejsce wyjątkowe, które nie tylko przenosi w czasie, zapoznaje z historią, ale co raz częściej przyciąga pasjonatów historii z całej Polski i zagranicy.


Mateusz Surman

Film „Blizna - Historia V-2”: